قوانین و مقررات ورود به استادیوم
سه شنبه, 04 اردیبهشت, 1403
TUESDAY, April 23, 2024
زمین های تنیس ( ورزشی )
معرفی
اطلاعات تماس
تعرفه
مجموعه ورزشی آزادی دارای 18 زمين به مساحت 125×600 (14400) متر در ضلع شمال غربی مجموعه به صورت روباز است كه شامل 10 زمين جهت آقايان ، 6 زمين برای بانوان و 2 زمين برای خانواده ها است. اين زمين ها بين مجتمع پنج سالن و كمپ تيم ملی واقع در غرب مجموعه واقع شده است .مساحت هر زمين 800 متر باابعاد 40×20 متر است. اين زمين ها دارای سرويس بهداشتی، رختكن های جداگانه، بوفه، انبار و 3 دفتر اداری است.

زمين های فوق بيشتر جهت تمرينات مورد استفاده قرار می گیرد و برگزاری مسابقات در آن كمتر اتفاق می افتد، به همين دليل جايگاه تماشاچيان در آن احداث نشده است. البته طبق اعلام فدراسيون ايجاد جايگاه تماشاچيان از برنامه های آنها خواهد بود.

تاریخچه تنیس تا آنجا که شواهد تاریخی در این مورد نشان می دهد، ورزش تنیس طی قرون ۱۲ و ۱۳ میلادی ابتدا در کشور فرانسه ابداع شد. اما ارائه جدی این ورزش در سال ۱۸۷۲ میلادی بود که سرگرد هاری جم این ورزش را در شهر لمینگتن( انگلستان) به مردم معرفی کرد.

در سال ۱۸۷۷میلادی، اولین بار در دنیا مسابقات تنیس با مقررات و قوانین ویژه ای در زمین های تنیس “باشگاه تنیس و کروکت ال انگلند” ویمبلدون برگزار گردید، محلی که هم اکنون بزرگترین مسابقات تنیس دنیا در آن برگزار می شود. مسابقات ویمبلدون در سال ۱۸۷۷، یو اس او پن در سال ۱۸۸۱ ، دیویس کاپ ۱۸۹۹ و اوپن استرالیادر سال ۱۹۰۵ و اپن فرانسه ۱۹۱۸شروع به فعالیت کردند.

هنگامی که تنیس شروع به رشد سریع کرد و جهان را فرا گرفت و طبیعتا اتحادیه های ملی شروع به هم پیوستن برای برگزاری مسابقات بزرگ جهانی و تنظیم قوانین و مقررات کردند. در سال ۱۹۱۱ نیاز به وجود یک فدراسیون بین المللی تنیس، احساس شد. امتیاز این فدراسیون ابتدا به آقای دوان ویلیامز (یکی از افراد کشته شده در کشتی تایتانیک) که نتوانست ایده خود را ببیند به آقای چارلز بارد ( دبیر اتحادیه تنیس سوئیس ) و آقای هنری والت (رئیس فدراسیون تنیس فرانسه) اعطا شد.

دوازده اتحادیه تنیس در جلسه اصلی در پاریس ( ۱۹ مارچ ۱۹۱۱) شرکت کردند. که ILTF (فدراسیون لاون تنیس بین المللی) در آن شکل گرفت، این کشور ها عبارتند از : استرالیا (استرالیا و نیوز یلند) اسپانیا، اتریش، بلژیک، آلمان، افریقای جنوبی، دانمارک، فرانسه، بریتانیای کبیر، هلند، روسیه، سوئیس و سوئد

نتایج اولین نشست بدین صورت بود که، زبان رسمی فرانسوی با ترجمه انگلیسی و مقر فدراسیون دور از پاریس باشد. سوئیس مقر فدراسیون بین المللی انتخاب گردید. دبیرهای فدراسیون : آقای ه . ا. سابلی (دبیر اتحادیه انگلیس) و اقای ر. گالای ( رئیس فدراسیون تنیس فرانسه ) رئیس فدراسیون : اقای دکتر ه . او بهرنس همچنین حق برگزاری مسابقات جهانی ( قهرمانی روی چمن ) برای همیشه به بریتانیای کبیر اهدا گردید.

17 ماه بعد از تشکیل فدراسیون، جنگ جهانی اول همه چیز را بهم ریخت و یکبار دیگر تمام فعالیت های در سال ۱۹۱۹ از سر گرفته شد. ITLF بعد از جنگ جهانی اول فقط با ۱۰ کشور عضو گرچه، از خرابی جنگ رنج می برد کار خود را شروع کرد و اتفاقات ذیل به ترتیب پیش آمد. ۱۹۲۲- هیئت بین المللی قوانین توسط مشاور کمیته (کمیته مدیریت) برای پایان بخشیدن به مشکلاتی که فدراسیون بین المللی داشت، تاسیس گردید و همچنین برای تغییر قوانین بازی ها حق اختصاصی پیدا کرد. ۱۹۲۳- ۱۶ مارچ در نشست اصلی سالیانه در پاریس، قرار گردید. “قوانین تنیس” عمومی شود و از اول ژانویه سال ۱۹۲۴، ایالت متحده ، یکی از اعضاء رسمی این فدراسیون پذیرفته شد. نام مسابقات قهرمانی جهان بر داشته شد و یک زیر مجموعه جدیدی از مسابقات قهرمانی بوجود آمد که قرار شد مسابقات در بریتانیای کبیر، فرانسه، ایالات متحده و استرالیا برگزار گردد.

1924- ILTF به طور رسمی سازماندهی و کنترل مسابقات تنیس را در سراسر جهان به عهده گرفت. ۱۹۳۳ – کمیته مدیریت از “مشاور کمیته” جدا شد و بصورت رای گیری رئیس فدراسیون تعیین گردید. اصطلاح گراند اسلم در همین سال بوجود آمد. ( ازاین اصطلاح برای توصیف وضعیتی استفاده می شود که در آن بازیکن موفق شود هر چهار مسابقه اصلی رادر یک سال ببرد ) اصطلاح گراند اسلم را اولین بار جان کایرن اهل نیویورک در باره بازیکن استرالیایی ( جک کرافورد ) به کار برد. او در سال ۱۹۳۳ کوشید تا هر چهار مسابقه را ببرد. اما گراند اسلم واقعی را اولین بار ( دانلد باج) امریکایی در سال ۱۹۳۸به دست آورد. چهار بازیکن دیگر هم فاتح گراند اسلم شدند . “آقایان” ( کانالی )۱۹۵۳، ( راد لیور) ۱۹۶۲ به عنوان آماتور و در سال ۱۹۶۹به عنوان حرفه ای و ” بانوان”( مارگرت کورت) ۱۹۷۱و ( اشتفی گراف ) ۱۹۸۸ ۱۹۳۴- کمیته مخصوص برای بحث در مورد تفاوت حرفه ای بودن و آماتور بودن و تعیین قابلیت هزینه ادعا شده بازی آماتورها برای بیش از ۸ هفته تشکیل گردید.

ظهور ورزش تنیس در ایران به بعد از جنگ جهانی دوم بازمی گردد. پیش از این در فاصله سال های (۱۳۱۵-۱۳۱۸) باشگاه بوستان ورزش که دارای چندین زمین تنیس در محلی روبروی ورزشگاه شهید شیرودی فعلی به مدیریت شادروان شکوهی گشایش یافت. ورزشگاه شهید شیرودی ( امجدیه سابق) نیز همزمان با ورزشگاه بوستان ورزش با یک زمین تنیس درمحل کنونی افتتاح و نخستین مسابقات قهرمانی تنیس کشور در سال ۱۳۱۸ در همین ورزشگاه برگزار گردید.

اولین سالی که ایران در جام دیویس شرکت کرد، ۱۹۵۹ بود. تیم تنیس جام دیویس ایران به مدت ۳۱ سال در جام دیویس بازی کرده و مجموعا" 64 بازی آنجام داده است که حاصل آن ۳۲ برد و۳۲باخت بوده: بیشترین برد از آن منصور بهرامی با ۲۴ برد است. بیشترین بازی برنده سینگل از آن تقی اکبری با ۱۷ برد بیشترین بازی برنده دوبل از آن کامبیز درفشی جوان با ۱۲ برد. بهترین تیم دوبل از آن کامبیز درفشی جوان و مصطفی صالح با ۶ برد طولانی ترین بازی ها از آن کامبیز درفشی جوان با ۲۲بازی و بیشترین سال عضویت در تیم دیویس کاپ از آن تقی اکبری با ۱۵ سال است.

۱۹۶۳- در پنجاهمین جشن سالگرد ILTF مسابقات کاپ فدراسیون به عنوان یک مسابقه تیمی قهرمانی بین المللی برای بانوان بعنوان دیویس کاپ برگزار شد. بازی تیمی مردان هم از سال ۱۹۰۰وجود داشت اما زیر نظر ILTF نبود. ۱۹۶۸- ۳۰ مارچ بعد از ۱۰ سال گفتگو و بحث وجدل در فدراسیون یک نشست اضطراری در پاریس برگزار شد که ۴۷ کشور با نظر رئیس فدراسیون در مورد قانون تنیس اوپن موافقت کردند. این بازی های دوره ای تنیس سازماندهی شد و نام آن مسابقات قهرمانی جهان نامیده شد (wct ) زیرنظر رسمی ILTF با قبول حامیان مالی برای سازماندهی این مسابقات راهی را برای مسابقه آزاد و قانونی برای بازیکنان جهت کسب درآمد بوجود آورد. 1969 باوجود زمین هایی مطابق و معادل باشرایط جغرافیایی محل زمین ها موافقت شد. ( نوع زمین خاکی – چمن – هارد ) ۱۹۷۰- اولین تغییر در شمارش بازی اتفاق افتاد وقتی که فدراسیون تصمیم به تست سیستم تای برک در بازیهای گرفت این سیستم در بازیهای حرفه ای آمریکا در فیلادلفیا برای مدت کوتاهی انجام گرفت.

۱۹۷۱- ILTF باصدور بخشنامه ای در نشست اصلی سالیانه خود در ایتالیا ابلاغ گردید که هیچ بازیکنی که قرار WCT را دارد نمی تواند در مسابقاتی که اتحادیه تنیس تشکیل میدهد شرکت کند. این بدین معنی بود که ” جان نیو کامپ” نمی توانست از قهرمانی ویمبلدون در آن سال دفاع کند . ۱۹۷۲- WCT و ILTF تسهیلاتی بوجود آوردند که بازیکنان برای پیشرفت خود بتوانند در مسابقات دیگر هم بازی کنند.

بعد از اینگه مسابقات تنیس تحت پوشش تلویزیونی قرار گرفت استفاده از توپهای زرد رنگ بصورت اجبار و قانون در آمد. تا آن زمان با توپ های سفید رنگ بصورت رایج بازی می کردند. تیم تنیس بانوان کشور ایران در همین سال با دو بازیکن به نام های سرکار خانم صدیقه اکبری و سرکار خانم پروین افشار در مسابقات فیدکاپ شرکت کردند و با تیم های تنیس بانوان ژاپن و اکوادور روبرو شدند. ۱۹۷۳- بحث و جدلهای زیادی بین اتحادیه تنیس بازان حرفه ایATP و ILTF دیده می شد. بخاطر به تعلیق در آوردن ۹ ماهه بازی” نیکی پیلیچ”بازیکن یوگسلاوی بدلیل حضور نیافتن در مسابقات دیویس کاپ در مقابل نیوزلند در آن زمان این محرومیت باجلسه اضطراری ATP به یک ماه کاهش پیدا کرد و در همین سال اعضاء ATP بخاطر نشان دادن قدرت خود مسابقات ویمبلدون را با یکوت (تحریم) کردند. در پی این تصمیم ۸۰ بازیکن از مسابقات کناره گیری کردند.

۱۹۷۴- تای برک بطور متغیر و نیمه رسمی وارد سیستم شمارش شد. ۱۹۷۵- شاهد تولد الگوی اداره کردن بعنوان یک متد برای کنترل رفتارهای ناشایست در بازی مردان بودیم ( کمیته انظباطی) دفتر بین المللی تنیس بازان زن حرفه ای (WTA ) شکل گرفت و بطور مشترک تحت نظر ILTF , و WTA اداره می شد و هدف آن ارتقا- کنترل و اداره مسابقات تنیس بانوان در سراسر جهان بود. ۱۹۷۷- یک خاطره بد در نظر مردم: صد سال بعد از شروع بازی های ویمبلدون (ILTF) یک تغییر کوچکی کرد. کلمه LAWN حذف شد و تبدیل به فدراسیون بین المللی تنیس(ITF) گردید ITF شروع به نو آوری در این رشته کرد از جمله طرح دو زهی راکت که به تصویب نرسید. ۱۹۷۸- اولین قهرمانان جهانیITF معرفی شدند.(کریس اورت – بیورن بورگ ) این دو از طریق بازیکنان سابق تنیس برگزیده شدند.

در سال ۱۹۷۹- کشورهای عضو دیویس کاپ از ITF در خواست کردند که مسابقات را تحت نظر خود قرار دهد. مسابقات دیویس کاپ از سال ۱۹۰۰وجود داشت ولی زیر نظر ILTF نبود. یک کمیته به نام کمیته ملت های دیویس کاپ وجود داشت. در همین سال اتحادیه ملی تنیس با ویلچر توسط ( برد پارکز – دیوید سالتز) تاسیس گردید. ۱۹۸۰- ۱۰ مسابقه در آمریکا از جمله (US OPEN ) مسابقه با ویلچر را برگزار کردند . ۱۹۸۱- NEC حامی اصلی مسابقات دیویس کاپ گردید . ۱۶ گروه قوی جهانی تاسیس شد. NEC تاسال ۱۹۹۴ حامی مالی مسابقه جام فدراسیون ها هم بود.

۱۹۸۷- ITF از ویمبلدون به بارون کورت در غرب لندن نزدیک استادیوم تنیس کوئین انتقال پیدا کرد. ۱۹۸۸- تنیس به مسابقات المپیک در سئول بازگشت. کره بعد از ۶۴ سال در این مسابقات شرکت می کرد. همچنین جشن هفتاد و پنجمین سالگرد ITF با ریاست فیلیپ کارتیر برگزار گردید. در جلسه رسمی ITF اجرای سیستم تای برک برای بازیهای دیویس کاپ سال۱۹۸۹تصمیم گیری شد. در همان سال دو قانون جدید برای مسابقات تنیس با ویلچر تصویب شد. ۱۹۹۴- نام مسابقات جام فدراسیونها به فدکاپ (FED CUP) تغییر کرد. ۱۹۹۵- مهمان و میزبان برای مسابقات فدکاپ (FED CUتعریف شد. ۱۹۹۸ ITF به مقر فعلی (مجموعه ورزشی انگلند) در روهامپتون تغییر مکان داد. ۱۹۹۹- یکصدمین سال برگزاری دیویس کاپ جشن گرفته شد. ۲۰۰۱- ۱۴۲کشور عضویت دیویس کاپ رادارا بودند. مسابقه تنیس با ویلچر شاهد ۲۵ سال تاسیس خود بودند. ۲۰۰۲- ( BNP.paribas )حامی اصلی مسابقات دیویس کاپ گردید. ۲۰۰۳- فدکاپ (fed cup) چهلمین سال تاسیس خود را جشن گرفت. ۲۰۰۵- یکصدمین سال برگزاری ( Australian Open ) جشن گزفته شد.


تهران - کیلومتر 5 آزاد راه تهران کرج
مجموعه ورزشی آزادی
کد پستی: 1484813111
021 - 4473 90 22
©2018 Azadi Sport Complex, All Right Reserved